View Single Post
Old 11-16-2008, 11:22 AM  
wyldblyss
Confirmed User
 
Join Date: Nov 2003
Location: The Buck Starts Here
Posts: 5,779
In the 50's my mother spend $20 a week on groceries to feed a family of 6. Chocolate bars were 10 cents. Penny candy was anywhere from 3-10 pieces for a penny. Milk men delivered gallons of milk for $1.00 and a loaf of bread was about 18 cents.
wyldblyss is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote