In most cases, when I go to the store and buy healthy stuff, my bill is about 2x more than when I dont. Especially eating out and places is way more expensive.
when i first moved to LA i noticed there was a lot of little fat "poor" kids where I lived downtown. I couldn't understand how they were so over weight until I started to think about it. a family of 4 can eat 3 meals at a fast food restaurant for the same price as buying 1 healthy meal at the store (in most cases).
my ex gf was a teacher and said that some kids would come in with the $1 burgers and tacos from fast food places because it was cheaper than making them a sandwich. very sad
|