View Single Post
Old 11-17-2008, 09:17 AM  
Barefootsies
Choice is an Illusion
 
Barefootsies's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Feb 2005
Location: Land of Obama
Posts: 42,635
Probably pretty close to double. It's like a $50.00 meal at red lobster versus a $5.00 meal at Wendys.

Quote:
Originally Posted by bossku69 View Post
In most cases, when I go to the store and buy healthy stuff, my bill is about 2x more than when I dont. Especially eating out and places is way more expensive.

when i first moved to LA i noticed there was a lot of little fat "poor" kids where I lived downtown. I couldn't understand how they were so over weight until I started to think about it. a family of 4 can eat 3 meals at a fast food restaurant for the same price as buying 1 healthy meal at the store (in most cases).

my ex gf was a teacher and said that some kids would come in with the $1 burgers and tacos from fast food places because it was cheaper than making them a sandwich. very sad
Yep.

When I am buzzing through MceeDee's to buy a Diet Coke and see some big lard ass in front of me, holding up the line, and they are handing them 2-5 heaping bags of food. I can't help but scream out the window, "Buy a fucking cook book!"
__________________
Should You Email Your Members?

Link1 | Link2 | Link3

Enough Said.

"Would you rather live like a king for a year or like a prince forever?"
Barefootsies is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote