I have no problem spending money on good, nutritious food. For the four of us we budget $300 a week. We get fast food once a week, when the childrens activities mean we're out in the evening and it's hard to make dinner unless we want to eat at 9pm.
We often get vouchers for fast food deals in the mail. For example, this week on Tuesday nights, we can get pizzas for $2.95 (pickup). We can feed the four of us for less than $12...that's crazy. I can see why people ate tempted, but to look at junk as a treat and not a mainstay is what ppl need to learn.
|