I have Diabetes and feed 4 people and trying to feed us all and do it in a more healthy manner is insane nowadays. We used to be able to get fresh fruit and veggies at next to nothing. My kids love Asparagus, I roast it with fresh mushrooms and it used to be at a decent price...... I went the other night to get the stuff to make this dish and it cost me damn near $20 to JUST fix that dish... Asparagus is now at over $4 a pound and portabella mushrooms cost me almost $7...... that's JUST insane to me.
And this is just one dish..... trying to feed us all even just slightly healthy is breaking us on our food bill.
