View Single Post
Old 04-20-2009, 11:02 PM  
papagmp
Confirmed User
 
papagmp's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Colorado Springs
Posts: 618
Quote:
Originally Posted by MsCheyenne View Post
People have the option of purchasing my videos individually or buying a membership for $40 a month. My membership web site has thousands of videos and hi res photos....years worth. You would be surprised how many people spend more than $40. purchasing single clips than joining the web site...every month. Beyond that, think of selling clips like selling samples. You actually get paid for people to watch enough of your content to decide if they like it enough to join your web site. :-) Clips4Sale rocks.

Cheyenne
Couldn't have said it better - I started using clip stores a few months back diverting some of my own traffic to the store. Now I'm seeing people sign up for my pay sites from the clip stores AFTER already spending two to three times as much on clips as the original membership would have cost them. Not that I'm complaining........
papagmp is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote