View Single Post
Old 06-30-2009, 11:30 AM  
Sarah_Jayne
Now with more Jayne
 
Sarah_Jayne's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Dec 2002
Location: Los Angeles
Posts: 40,077
Quote:
Originally Posted by PetMyKitty View Post
if all the money you have for the day is $2 then you can buy 2 burgers off the dollar menu.

you can not buy meat, buns, etc for $2 from the grocery store

if you had $20 then the best value would be going to the store and getting all of the stuff you need. but if you only have a few bucks then you go to mcdonalds and get what you can get with your $2
You could not buy meat or even pasta and veggies that would divide down to $2 per serving? I call bull. People can it just takes planning and isn't as easy. If you have a family of four and you all have a $2 burger that is $8. You can make a family meal from scratch for $8.
Sarah_Jayne is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote