Quote:
Originally Posted by viki
It's definitely your choice to eat wherever you want, but when there's a place where you can get food cheaper than cooking for yourself people will go there. That's why poverty and obesity go hand in hand much of the time.
|
Quote:
Originally Posted by Sarah_MaxCash
I don't get the argument that it is cheaper than cooking for yourself. How much does a bunch of ground meat cost and how many meals could you get out of it even if you made your own burgers?
|
1 LB Ground Beef in the states is around $2 - $3, A pack of cheese is around $1 - $2.
1 LB of beef will produce about 4 burgers, cooking time anywhere from 10 to 20 minutes.
4 Burgers X 20 minutes cooking - 10 minute clean up = Costs $3 - $5.
4 McDonalds double cheeseburgers X a three minute wait = $3.97
I have to agree that McDonalds is cheaper then cooking your own burgers, also I have to agree that poverty and obesity go hand in hand. Alot of people who can afford $4 for burgers from McDonalds cant affort the money and time it would take to make it themselves.