No way, I just broke it down too from my last grocery receipt. Even if you forget ALL the leftover cheese, buns, tomato, onion and lettuce.. it's under $1 each burger.
Sure a pack of cheese might be another buck or so, but you're not using 30 slices over 4 burgers. You're using like 10 cents worth.
And dont forget the medical complications from eating too much shit food. Oh well, it's hard to convince people beyond the sticker price I guess.
Lunch time! (I have a serving of soup left from my 99 cent can. 49 cent lunch anyone? anyone?)
__________________
43-922-863 Shut up and play your guitar.
|