View Single Post
Old 08-20-2009, 11:33 AM  
Lace
Too lazy to set a custom title
 
Lace's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Mar 2004
Posts: 16,116
Quote:
Originally Posted by Ecksent View Post
My wife and daughter have actually gone out to one of those U-Pick berry farms. She came home the first week with 7lbs for $5. The next week she came home with 10 for $5. So here we are with 17lbs of blueberries. We do pancakes and/or muffins for the kids on the weekend. She uses them in her smoothies on the weekdays. It's a good thing we finally invested in a deep freeze last year.
Sounds pretty cheap! I just went to a u-pick farm and got some peaches, cost me $1.29/lb I think it was. Came home with about 12-14 peaches and cost me roughly $5.50
__________________
Your Paysite Partner
Strength In Numbers!
StickyDollars | RadicalCash | KennysPennies | HomegrownCash
Lace is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote