Wow. Don't know what to say. Every time I see corn sold in the US with the husk, there's usually a large trash can right next the display - half filled with husks. This is the norm - even at my farmer markets. It's always sold by the unit (usually 2-3 per dollar), so it in no way reflects upon the final cost. I've never see it sold by the pound.
The pre-shucking insures healthy corn, and is a courtesy extended by the market - so you don't have the mess at home. Methinks you may be a bit naive about purchasing unshucked corn.
__________________
- *** -
|