View Single Post
Old 05-04-2010, 10:23 AM  
Sly
Let's do some business!
 
Sly's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Sep 2004
Location: Austin, TX
Posts: 31,289
Quote:
Originally Posted by Horny Dude View Post
Too dam expensive. Its like they tack on 10% because they can call it "healthy"..WTF
I never really understand this argument. In fact, I don't believe it.

Prepackaged foods are expensive. You're paying for convenience. The trick with eating healthy is you actually have to get off your ass and do some cooking/food preparation your self. Most people do not want to do that.

A nice fresh apple will cost anywhere between $0.50/$0.80. That's what any other kind of junk snack will cost as well. Vegetables are pretty fair priced, canned vegetables are quite affordable.

Protein tends to depend on where you live. I can buy pork and chicken for a great price, both are quite lean these days. Fish in my area can be expensive, but I do buy it because it's so good and so healthy for you.

Pasta and rice are dirt cheap. Now they aren't the best thing in the world for you if you eat them a lot, but they aren't bad either. Get some whole-grain pasta and you are set.

Water is cheap. Add a water filter or a reverse osmosis system to your faucet to get it even cheaper if you live in a bad water area.

You can even bake your own snacks pretty cheaply. Make your own cookies, brownies, cakes. Once you have the core ingredients you can pump out a cake pretty inexpensively.

Why don't people eat more healthy? Convenience.
__________________
Vacares - Web Hosting, Domains, O365, Security & More - Paxum and BTC Accepted

Wanted: CCBill pay sites for sale
Sly is online now   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote