View Single Post
Old 11-13-2010, 02:57 PM  
Jake
Confirmed User
 
Jake's Avatar
 
Join Date: Dec 2001
Location: CO, US
Posts: 3,056
Quote:
Originally Posted by sandman! View Post
the bigger the stick the more $$$$ it costs.

example a 4 gig stick might cost $100 but a 8 gig stick costs $300
Yeah I get that but in your example you're doubling your memory from 4GB to 8GB at roughly 3 times the cost (which seems fairly reasonable). However, on the Dell site doubling the memory from 16GB to 32GB is more than 8 times the cost. That just doesn't seem to add up?
__________________
Jake is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote