View Single Post
Old 08-03-2011, 06:43 PM  
IllTestYourGirls
Ah My Balls
 
IllTestYourGirls's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Feb 2007
Location: Under the gold leaf ICQ 388-454-421
Posts: 14,311
Quote:
Originally Posted by Choker View Post
What your gonna grow your own food? You know you can buy a 50 lb bag of rice for $18.00. I wander what the same thing was 100 years ago. Mass producing food has brought the cost down so low most people don't even budget their food expenses. In reality for what you get food is dirt cheap. Maybe what 5% of someones monthly expenses? Maybe 10%. I'm willing to bet that 100 years ago it was 50% of a family's expenses.
Until energy costs go up.
__________________
IllTestYourGirls is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote