Quote:
Originally Posted by Sly
I don't get this at all. Why would you pay one dollar per item, then pay for shipping, and wait for all of these? You can get these at the grocery store for under one dollar each, often times $0.50-0.75. I suppose if you are too busy.
|
You could probably buy a box from a wholesaler for even less, but it's not convenient.
Their customers are probably the kind of people who make impulse buys then regret it because they pig out and eat the whole box faster than if they'd just bought individual bars... but sooner or later they'll buy on impulse again. Less likely to happen if they have to drive halfway across town to the local wholesaler to buy a box.