Quote:
Originally Posted by candyflip
Yeah...that's my question for you man. How many pounds of kibble do you go through in a month? I'm betting he eats more than the three little dogs we had at one point, combined.
I'm guessing about 60.
|
it's far more cost effective to just buy them a more calorie dense kibble instead. avoiding grain laced foods will save you extra trips to the pet store and on vet bills down the road, as its not even healthy for them to eat that stuff.
I have 2 labs and a curly coat and all they get is a cup and a half of that twice a day. which is pretty small considering they're all around 80-85 lbs.