No problem!
Note: I eat actual serving sizes. Not the make-believe serving sizes that so many Americans do with their giant bowls and plates.
Breakfast: lets be simple and say oatmeal with raisins.
Oatmeal:
http://www.samsclub.com/sams/quaker-....ip?navAction= $7.58, over 100 servings. Less than $0.075 per serving.
Raisins:
http://www.samsclub.com/sams/sun-mai....ip?navAction= $7.98, 60 ounces. We'll add an ounce to our oatmeal. $0.13 per serving.
I like my oatmeal with water, not milk. But feel free to splash a little milk in. Maybe have a glass of milk as well. Let's add $.50 for your milk usage.
Breakfast total for the week: $4.94
Lunch: continuing on with simplicity, we'll say grilled chicken, rice, vegetables and water.
Chicken:
http://www.samsclub.com/sams/daily-c....ip?navAction= $10.98, 24 servings. $0.46 per serving.
Vegetable, we'll do canned because it's more universal, but if you stay seasonal you can get good deals on fresh vegetables:
http://www.samsclub.com/sams/del-mon....ip?navAction= $8.38, roughly 30 servings. $0.28 per serving
Rice:
http://www.samsclub.com/sams/kraft-m...navAction=push $5.38 (you can get cheaper than this), 72 ounces, 36 servings. $0.15 per serving.
Lunch total for the week: $6.23
Money left for dinner: $8.83
Dinner: tilapia, bread, vegetable, fruit, water
Tilapia:
http://www.samsclub.com/sams/treasur....ip?navAction= $12.98, 48 ounces. 12 servings. $1.08 per serving
Vegetable:
http://www.samsclub.com/sams/del-mon....ip?navAction= $5.88, roughly 30 servings. $0.20 per serving
Fruit:
http://www.samsclub.com/sams/bananas-3-lbs/156801.ip $1.47, 3 pounds, 12 bananas. $0.12 per banana
Bread:
http://www.samsclub.com/sams/grant-s...navAction=push $3.98, 40 ounces, roughly 40 servings. $0.10 per serving.
Dinner total for the week: $10.50
Overall total: $21.67
Overbudget by $1.67. You can find better deals on fish and produce locally, usually chicken as well. Especially with coupons or at the discount grocery stores.
I'm not saying that I eat like this now, but I have in the past (for even less) and would have no problem doing so in the future if I had to. It's obviously nothing fancy, but it provides you with protein, fruit, vegetables, and healthy grains. It could probably use a little bit of fat somewhere, but overall not bad.
Active people would obviously need more calories, but if you are active, you can find a way to make more than $20 for food. ;-)