Quote:
Originally Posted by Ross
I was thinking this myself. I eat really good, healthy nutricious foods every day, my wife too with left overs for lunch next day at the office and it probably doesn't cost me $22 for both of us. My wife just went grocery shopping yesterday, total cost was $140 for our entire weeks worth of shopping. That included some cleaning products and air fresheners too. 
|
Does that include going out? My thought was that since I am restricting myself to these specifics, I am saving on going out. I almost never cook so I am surprised that people can live on less. Are carbs cheap? Do you eat the same thing all week long?
Example: I love to order Jimmy Johns sandwich and chips. $11 after tip. Add a cookie and 66% of my daily budget would be gone, and I have drink water with it.
Not sure how you guys can do it. A bottle of wine is $10 at least where i live. Friends come over, we have wine and then go out to dinner and I have spent $50-100.