View Single Post
Old 04-18-2015, 06:54 PM  
Sly
Let's do some business!
 
Sly's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Sep 2004
Location: Austin, TX
Posts: 31,296
Oatmeal is dirt cheap. Buy a package of fresh berries for four dollars to spruce it up for the week, or go all out and buy a nice bag of frozen berries for three dollars and that will last longer than a week no problem. I like water in my oatmeal but if you want to grab milk, grab a fair priced container for another couple dollars and you are looking at a weeks worth of breakfast for under $10 no problem.

Eggs are cheap as well. I just bought 18 for $3. Two eggs a day for breakfast and you have breakfast all week for three dollars.

Chicken is usually fair priced. I just bought a 6 pound package for $12. Spread 6 pounds across 14 meals easy.

Rice, cheap. Potatoes, cheap. Pasta, cheap. Beans, cheap.

Frozen/canned vegetables, fair priced. Frozen would be a better deal.

This is not extravagant. This is not a meal plan I would want to live on week in and week out, but you can easily survive on it (especially if used supplementally, as intended) and healthwise it's not bad at all. Yeah, you'll be missing some nutrients and whatnot, but let's be realistic, the majority of us do that anyway with our $50-200 weekly budget.

I probably spend around $50 a week on actual food (beverages are a different story.) I eat steak, I eat salmon, I eat tuna. I don't see what the big deal is. Use your head and make it work.
__________________
Vacares - Web Hosting, Domains, O365, Security & More - Paxum and BTC Accepted

Windows VPS now available - just $50/mo

Wanted: CCBill pay sites for sale
Sly is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote