Subscription vs per-product pricing.
I'm sort of struggling with a decision based on pricing.
A partner and I are getting away from Udemy.com soon (which is a marketplace for instructors who create educational courses) and building our own site to hold our courses under our own brand.
We both have a decently large following from youtube + an email list, and while initially we were set on per-course pricing (a one time fee per course), I'm thinking subscription billing is worth considering.
Offer the paid courses (doing free as well) at a flat per-course fee, vs. offering a subscription where members pay $12 or so a month to access all courses.
I think a short-sighed concern is we won't make as much money initially under a subscription, as people are only paying $12 to access *everything*, but I would imagine with such a deal, this will inevitably lead to a higher conversion ratio and over time, if there's enough frequent content added and it's high quality, a high retention will make us a lot more money than flat pricing.
Anyhow, this might be my first business-related post here in 8 years. Thoughts?
Cheers!
|