GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum

GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum (https://gfy.com/index.php)
-   Fucking Around & Business Discussion (https://gfy.com/forumdisplay.php?f=26)
-   -   VendASnack - a+ for creative idea (https://gfy.com/showthread.php?t=1034569)

Chris 08-17-2011 12:15 PM

VendASnack - a+ for creative idea
 
http://www.vendasnack.com/

I first saw this company when they had been featured on shopify.com but within a week or so they left shopify to find a cheaper solution.

I love the idea - i think it can be expanded upon. I personally would use something liek this to buy up a months worth of snacks without having to buy a full box of most of the stuff.

Needs a better design tho

xNetworx 08-17-2011 12:17 PM

Fat fucks are gonna love this.

Chris 08-17-2011 12:19 PM

Quote:

Originally Posted by StripperCash (Post 18362118)
Fat fucks are gonna love this.

Nothin wrong with a treat every now and then :)

V_RocKs 08-17-2011 12:35 PM

Fat people? Let them chew gum.

ottopottomouse 08-17-2011 01:08 PM

Quote:

Originally Posted by Chris (Post 18362126)
Quote:

Originally Posted by StripperCash (Post 18362118)
Fat fucks are gonna love this.

Nothin wrong with a treat every now and then :)

A treat? 24 items would last a fat pig about until lunchtime.

jimmy-3-way 08-17-2011 01:49 PM

Quote:

Originally Posted by Chris (Post 18362109)
http://www.vendasnack.com/

I first saw this company when they had been featured on shopify.com but within a week or so they left shopify to find a cheaper solution.

I love the idea - i think it can be expanded upon. I personally would use something liek this to buy up a months worth of snacks without having to buy a full box of most of the stuff.

Needs a better design tho

I don't get it. Do you not have a grocery nearby? By the time my fat webmaster butt humps down to the grocery and back, I've burned off all the damn calories.

BestXXXPorn 08-17-2011 01:53 PM

I don't get it, why not just order from Amazon and get some Prime free two day shipping action. The prices seem inflated for what you're getting...

BIGTYMER 08-17-2011 01:55 PM

I have a Circle K a stones throw from my casa. Nice concept though.

jimmy-3-way 08-17-2011 02:00 PM

Quote:

Originally Posted by BestXXXPorn (Post 18362423)
I don't get it, why not just order from Amazon and get some Prime free two day shipping action. The prices seem inflated for what you're getting...

Good call --

http://www.amazon.com/Snickers-Dark-...3614827&sr=8-5

rowan 08-17-2011 03:56 PM

This is why I buy ONE choc bar after a 20 minute walk to the supermarket... even if it means I have to do the same thing tomorrow.

Buying a whole box is just too tempting. :D

Sly 08-17-2011 04:02 PM

I don't get this at all. Why would you pay one dollar per item, then pay for shipping, and wait for all of these? You can get these at the grocery store for under one dollar each, often times $0.50-0.75. I suppose if you are too busy.

garce 08-17-2011 04:02 PM

I can get two Snickers for a buck fiddy across the street - and I don't have to wait for 'em. I've never had a Snicker's "Dark". Is that a premium confection?

I wouldn't consider any mass-produced candy bar to be "premium", but I do like a Snickers every now and then.

This is where my family is from, and where I prefer to get my chocolate: http://www.worldsfinest.ca/

Pretentious name, but a fine product.

rowan 08-17-2011 04:08 PM

Quote:

Originally Posted by Sly (Post 18362717)
I don't get this at all. Why would you pay one dollar per item, then pay for shipping, and wait for all of these? You can get these at the grocery store for under one dollar each, often times $0.50-0.75. I suppose if you are too busy.

You could probably buy a box from a wholesaler for even less, but it's not convenient.

Their customers are probably the kind of people who make impulse buys then regret it because they pig out and eat the whole box faster than if they'd just bought individual bars... but sooner or later they'll buy on impulse again. Less likely to happen if they have to drive halfway across town to the local wholesaler to buy a box.

mattz 08-17-2011 04:31 PM

now I'm hungry

Chris 08-17-2011 06:31 PM

Quote:

Originally Posted by Sly (Post 18362717)
I don't get this at all. Why would you pay one dollar per item, then pay for shipping, and wait for all of these? You can get these at the grocery store for under one dollar each, often times $0.50-0.75. I suppose if you are too busy.

Alot of those items atleast in my area you can not buy just one at a time

yes the chocolate bars you can but some of the other stuff you cannot - you have to buy it by the box.

You also dont pay for shipping - again i said creative idea.


All times are GMT -7. The time now is 09:47 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
©2000-, AI Media Network Inc