![]() |
How much do you pay for milk?
Per Gallon or equivalent, the last time you purchased it. I'm curious as to how much it varies across the US and the rest of the world.
$1.79-1.89 per gallon at the grocery store, is what I paid yesterday...which seems pretty low, but is consistant here. We buy about 15 gallons each week. It's the worst thing for me to drink and I'd probably be so much better off without it, but for me nothing beats an iced cold glass of milk and a bag of Raspberry Milanos. |
Phoenix, $1.69, Sioux Falls, South Dakota, $3.69.
|
$3.79 this morning for a gallon of 2%
This after the store changed brands they carry last week becuase the previous brand (Hood) was $3.99 a gallon and they wanted to jack the price to $4.19. |
3.85 2 liters
Fuck is it good milk though. Not organic or anything I think the dairy board in Canada fixes milk/cheese prices. |
1 liter = 0.75$, too much !
|
I paid $1.68 the other night for 1/2 gallon of 1% milk. Gallon was $2.19. Woulda got it, but when you're on foot, you must consider the weight of what you buy. A half gallon lasts me 2 weeks anyway.
|
0,7$ litr
|
what ever you pay its not enough. we pay around a euro a liter
|
Not sure, she does the shopping haha...
|
Quote:
Anyway, It's around $1 per liter here. |
around $3 for a gallon
|
Last week it was $2.99 a gallon.
|
On Maui, it was $9 bucks. That's why I left.
|
I bought a bottle of organic chocolate milk last week for $6.49 (CND)
Ridiculous I know but I had to try it. |
2.49/gallon here. 5+ for organic 1/2 gallon
|
Quote:
I have 2 babies, so that accounts for a big part of it. I can bust through a gallon myself in 24 hours if there are enough cookies or cupcakes in house. I was expecting to see a high price or two in Hawaii. |
$ 1 USD more or less around here...
|
2.89 for non fat milk at Sams Club. 3.49-3.69 at groceries.
South West Georgia, USA |
Quote:
|
1l = $0.54, europe :)
|
I pay around $4.50 for half a gallon. Kind of drives me crazy that lactose free milk is so much more expensive, but whatever, at least I can finally have cereal for breakfast!
|
Quote:
I don't think I could stomach the fresh stuff, right from the cow. I'd love to have a cow though. We're trying to buy 12 acres right now and that would be something I could see for sure. |
Quote:
|
If I buy the gallon here its 7.50 when they have it.
|
i have no idea. we only buy the super small cartons for cooking. don't drink milk at all.
|
Usually a grocery store does not sell human milk.
It could be profitable. |
If you get a cow for milk, it has to be pregnant a lot to be producing milk. So you're talking a much larger thing than just having a cow in a big field. Need to get it laid, then have a plan for calves, then repeat forever to get milk forever.
|
Quote:
|
Quote:
|
3 to 4 dollars a gallon.
|
2.8396305 U.S. dollars per galon :(
|
I pay $1.56 per lt.
|
|
can be 3.50 ... but I get mine lately in dual bulk from costco at like 2 bucks a G
|
I usually give the chick $50 and suck for like an hour, but have no clue as to the actual
cost per ounce. :1orglaugh |
Quote:
|
Quote:
I only buy milk when it's on sale and pay around $2 per gallon. |
$6.80/gallon
|
About $2.00-2.50 / Gallon In Michigan and when i am in Texas around $3.00
|
I have a 15 year old son so we through around 10 gallons per week.
Minneapolis $1.89 per gallon at the grocery store. 3 gas stations in town sell it for 2 gallons for $5.50, get 10th gallon free. |
$3.99 to $5+
|
I drink unpasteurized milk, straight from Jersey cows. It's the best. Haven't had a cold or been sick for 2 years and counting since I started. Fuck does it taste good too. Cost is $7.50 for 2 liters. Expensive, but you get what you pay for, and in this case its preservative free, and growth hormone free real milk.
Added to that I make cheese from the milk I get... |
Under 3 bucks here in LA. I get non fat.
|
I have no idea, it's been years since I last drank milk.
|
Organic only and it's about 4.89 a freakin gallon in Tucson
|
2.2$-ish a gallon, low fat milk.
|
If you buy a whole cow and milk it every day, it could be cheaper in the long term.
The cow is a lot of hassle for maintenance. |
We pay $4-$5 a gallon here. And we used to go through a gallon for breakfast everyday, and another during the course of the day when all 5 kids lived at home still.
Now there's 3 left and its about a bag a day (gallon roughly) All our kids are/were milk junkies. |
All times are GMT -7. The time now is 11:25 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
©2000-, AI Media Network Inc