![]() |
Quote:
true, but if you buy the meant and other stuff you can make way more than one burger. Plus, $1.50 for a burger at a McDonalds here does not get you much of a "meal". More like a small snack. A double big mac over here costs $5.19 +tax and that's alone.. No drink.. No fries.. So that's 1 burger when you can spent a little more to buy the meat and the buns (you more than likely already have the condiments at home) and make many burgers. So saying that fast food is cheaper than cooking at home is not entirely true. |
I just got back from lunch at McDonalds. I've recently taken on the challenge of hopefully getting in the best shape of my life. It was painful going in there and watching one of my counterparts eat a quarter pounder meal while I forked away salad :(
|
if all the money you have for the day is $2 then you can buy 2 burgers off the dollar menu.
you can not buy meat, buns, etc for $2 from the grocery store if you had $20 then the best value would be going to the store and getting all of the stuff you need. but if you only have a few bucks then you go to mcdonalds and get what you can get with your $2 |
I like their fish sandwhich, thats about the only thing i will eat there
|
Quote:
|
I cant think of a single item I like at McDonalds.
|
If all you have is $2, you should be getting government cheese and LOTS of local, state and federal food aid! lol stop it!
|
BTW, you think all these mcd customers in "poverty" areas dont have $100 shoes and cable fucking tv plus cell phones? just stop. It's am absolute CHOICE, not a feed lot they're caged into!
puuuullleasssssse |
Quote:
|
$1.99 /lb beef at my store. Giant head of lettuce (bigger than my head) $1.29, pack of buns 99 cents, onion, tomato maybe a couple bucks bought loose.
Besides which, you know it's hard to *prevent* tomatoes from growing in most places on earth. Just slam a ripe one onto some dirt sometime in summer and wait. lol Even cheaper |
I lovin it :)
|
Quote:
Quote:
1 LB of beef will produce about 4 burgers, cooking time anywhere from 10 to 20 minutes. 4 Burgers X 20 minutes cooking - 10 minute clean up = Costs $3 - $5. 4 McDonalds double cheeseburgers X a three minute wait = $3.97 I have to agree that McDonalds is cheaper then cooking your own burgers, also I have to agree that poverty and obesity go hand in hand. Alot of people who can afford $4 for burgers from McDonalds cant affort the money and time it would take to make it themselves. |
Can they afford the medical bills later? Make smaller burgers..don't make burgers..get veggies and make something else.
|
No way, I just broke it down too from my last grocery receipt. Even if you forget ALL the leftover cheese, buns, tomato, onion and lettuce.. it's under $1 each burger.
Sure a pack of cheese might be another buck or so, but you're not using 30 slices over 4 burgers. You're using like 10 cents worth. And dont forget the medical complications from eating too much shit food. Oh well, it's hard to convince people beyond the sticker price I guess. Lunch time! (I have a serving of soup left from my 99 cent can. 49 cent lunch anyone? anyone?) |
I can see both sides to this. Even if McDonalds isn't cheaper, here's something you can't deny: poorer people eat more fast food. Poorer people are much more likely to be overweight. There's a connection, even if it is all their fault... whether it is cheaper, or it's just marketed to seem cheaper, or it's just more accessible.
Interesting points in this thread all around. |
The per burger cost of making your own may be lower, but what if you don't need to make 6 of them? You can make anything in bulk to save money, but most people won't want to eat the same thing for 3 days in a row. :2 cents:
|
Quote:
|
you cannot make it cheaper if you buy it at the store.. because the store doesn't sell grade D meat. If they did, then you could make it cheaper.
|
Quote:
|
Quote:
|
okay i have to admit bigmac and hashbrown dammmmmmmnnnn .
|
Quote:
|
Got 4 dbl Q pounder w cheese by going to two McDonalds and using two 2 for 1 "on any large sandwich" coupons.
So I bring home 4 of these. Thinking great deal. I'm thinking, "hell you can't even buy "beef" that cheap." :1orglaugh Ate one that day. Woke up feeling like shit. Ate another the next day. Felt really tired and shitty. Realized I did not get a good deal as I ended up throwing the last two out. When you're a young man with a fast metabolism you can eat that stuff but there comes a time when it has to go. McD's is history. You can't rebuy something you threw out. :) Also never go there right before closing. One time I did and got a dbl Q pnder w cheese. It tasted like nuclear oil. Bad shit man. There is something not right in Denmark with McD's beef. Looks like beef. Tastes like beef. Gets inside you and wreaks havok. Food Engineering is big business. |
Mmmm...now I'm hungry. I love McDonald's fries and especially there egg and bacon McGriddle. I just can't seem to wake up in time to actually get one.
|
Thinking of Mcdonalds food makes me almost want to vomit. Ugh.
|
Quote:
https://youtube.com/watch?v=5vQwdheGiOA I've seen Blackmore every chance I've had over the last fifteen years - Beyond words what those two men can do to guitars. :thumbsup |
Quote:
|
I'm an average sized guy who enjoys the breakfast from time to time. :)
The food I had was just orgasmic for some reason... which is why people get addicted to it, unfortunately. |
Quote:
|
Quote:
|
First of all, I say fuck you to all of the people who are suing McDonalds for making them fat asses. McDonalds puts its nutritional information on the wall and on the website, and on the fucking wrapper of the cheeseburger. So if you get fat because you eat there every day, then you have nobody to blame but yourself.
McDonald's is cheaper than cooking yourself. They use much lower quality ingredients. Plus, if you cook the food yourself, you have to account for the electricity/gasoline to operate the stove, and the water to wash your dishes, and the electricity to operate the lights in your kitchen and dining room (versus eating at McDonalds). And most importantly, if you are a mother working 2 or 3 jobs to make ends meet and you have to feed your children, you probably don't have time to cook, so McDonalds is the only option. |
I fucking hate mcdonalds, and most fast food for that matter. However, everyone keeps talking about Mcgangbangs, makes me want to try one. It's a double cheeseburger and mcchicken combined.
http://img530.imageshack.us/img530/2242/photo2jpg.jpg |
Oh and chapples, which is a apple pie in a cheeseburger. :1orglaugh
http://i35.photobucket.com/albums/d1...racer30/dd.jpg |
|
I love at, and i will always love at :)
|
Quote:
|
Quote:
|
And you guys are paying full McDonalds price? Hell, do it ghetto style man!
|
Quote:
|
cheeseburger and mcchicken sandwich
|
All times are GMT -7. The time now is 02:37 PM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions, Inc.
©2000-, AI Media Network Inc