Welcome to the GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum forums.

You are currently viewing our boards as a guest which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content and access many other special features. Registration is fast, simple and absolutely free so please, join our community today!

If you have any problems with the registration process or your account login, please contact us.

Post New Thread Reply

Register GFY Rules Calendar
Go Back   GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum > >
Discuss what's fucking going on, and which programs are best and worst. One-time "program" announcements from "established" webmasters are allowed.

 
Thread Tools
Old 10-14-2008, 10:04 AM   #51
Rochard
Jägermeister Test Pilot
 
Rochard's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Dec 2001
Location: NORCAL
Posts: 72,907
$120 for three of us per week..... That includes two pets, lunches for the kid, plus snacks....

My wife has it down to an art.... She shops a lot at Big Lots. She bought these noodles from Big Lots the other day - Big fat noodles in beef sauce with peas and carrots. For thirty cents it's an entire meal for lunch. She also shops at some $1 store, and then every now and then a trip to Wal Mart.
__________________
“The choice is no longer between right or left. The choice is between normal and crazy.”
- Sarah Huckabee Sanders

YNOT MAIL | THE BEST ADULT MAILING SOLUTION
Rochard is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 10:51 AM   #52
woj
<&(©¿©)&>
 
woj's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Jul 2002
Location: Chicago
Posts: 47,882
Quote:
Originally Posted by fallenmuffin View Post
roughly $75/week
around the same here
__________________
Custom Software Development, email: woj#at#wojfun#.#com to discuss details or skype: wojl2000 or gchat: wojfun or telegram: wojl2000
Affiliate program tools: Hosted Galleries Manager Banner Manager Video Manager
Wordpress Affiliate Plugin Pic/Movie of the Day Fansign Generator Zip Manager
woj is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 12:08 PM   #53
Sarah_Jayne
Now with more Jayne
 
Sarah_Jayne's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Dec 2002
Location: Los Angeles
Posts: 40,077
Quote:
Originally Posted by Adultmix View Post
grocery? well, we mostly shop at supermarket and malls, let it be grocery LOL, for 4 people family it cums to about $200 a week.
Groceries are what I (and most people I know) call the food they buy to cook with for the week. Yes, they are often bought from a supermarket. What do you call them?
Sarah_Jayne is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 12:12 PM   #54
Imortyl Pussycat
Confirmed User
 
Imortyl Pussycat's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Cali
Posts: 5,449
$150/week for me and my daughter.
__________________
Julie Larson
julie {at} juicyads.com
skype: imortylpussycat

Buy & Sell Ads on The Most Sexy Advertising Network on the Planet
available ad spots | sign up now
Imortyl Pussycat is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 12:14 PM   #55
webgurl
Confirmed User
 
webgurl's Avatar
 
Join Date: Aug 2002
Location: Clouds with Carebears
Posts: 7,951
i eat out alot with my b/f , business partner etc...
so about 5-600 a week easy ...
webgurl is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 01:40 PM   #56
captain.g
Confirmed User
 
captain.g's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Jul 2007
Location: 127.0.0.1
Posts: 241
I spend less than $200 a month, minus beer, for me a dog, bird, and some fish. I have a co-op organic garden with a few friends and we don't end up buying much veggies. I also hunt a lot and don't have too many friends that eat meat so I can make one elk and one deer last most of the year. I have been working towards self sustainable living.
captain.g is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 01:42 PM   #57
TubeTitans_SusieQ
Confirmed User
 
TubeTitans_SusieQ's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sunny Florida
Posts: 3,884
I spend about 200 a month on groceries my self, but its about a quarter of that if i go out for a night.
__________________





ICQ: 370399852
TubeTitans_SusieQ is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 01:55 PM   #58
Sid70
Downshifter
 
Sid70's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Dec 2002
Location: Road trip
Posts: 16,413
Quote:
Originally Posted by Sarah_MaxCash View Post
Groceries are what I (and most people I know) call the food they buy to cook with for the week. Yes, they are often bought from a supermarket. What do you call them?
well, it's all cool, i'm not calling it like that, cus groceries its like a small buy say $10, like i go in pajama downstairs for a $10 buy, but shopping in the mall its kinda bigger... LOL. just my 2 cents.


and hey, you do cheap in London!
__________________
Русня, идите нахуй!
Sid70 is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 02:16 PM   #59
L-Pink
working on my tan
 
L-Pink's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Mar 2005
Location: Florida/Kentucky
Posts: 39,152
Me, my current squeeze, two dogs, about $300-$500 includes groceries/liquor/restaurants.
L-Pink is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 02:17 PM   #60
BradM
Confirmed User
 
Join Date: Dec 2003
Location: 1123,6536,5231
Posts: 3,397
Quote:
Originally Posted by Adultmix View Post
well, it's all cool, i'm not calling it like that, cus groceries its like a small buy say $10, like i go in pajama downstairs for a $10 buy, but shopping in the mall its kinda bigger... LOL. just my 2 cents.


and hey, you do cheap in London!
No one has a clue what you just said.
BradM is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 02:43 PM   #61
Sarah_Jayne
Now with more Jayne
 
Sarah_Jayne's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Dec 2002
Location: Los Angeles
Posts: 40,077
Quote:
Originally Posted by Adultmix View Post
well, it's all cool, i'm not calling it like that, cus groceries its like a small buy say $10, like i go in pajama downstairs for a $10 buy, but shopping in the mall its kinda bigger... LOL. just my 2 cents.


and hey, you do cheap in London!
No, I really was curious to know if there is a different term some people use. Like, I would never think about going food supply shopping at a mall. That is for clothing and the like for me. So, I was just curious about how language is used in different places.
Sarah_Jayne is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 04:42 PM   #62
bausch
Confirmed User
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,017
Probably around anywhere from $70-$100 and that's for one person and the thing is that I don't even finish all of it most of the time. Certain weeks I only spend like $60.... That doesn't include eating out though. I eat out a lot.

I don't eat meat except fish/shrimp and I don't eat a lot in general. I'm not on a diet, it's just that I'm a small person and I can't fit a lot of food in my stomach, I can get full after eating just one slice of bread with some cheese and coffee... I'm not a gluttonous pig.

I mainly shop at Trader Joe's... for example if I buy $13 worth of wild salmon that will last me like 3-4 days.... Most people are pigs and don't eat the correct portions and eat too much junk food. I am very particular about what I put inside my body. I don't eat just anything. I also don't buy liqour and don't buy frozen shit. I only eat fresh now.

Last edited by bausch; 10-14-2008 at 04:45 PM..
bausch is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 04:54 PM   #63
Nicky
Judge Jury and Executioner
 
Nicky's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Mar 2003
Location: Sweden
Posts: 30,069
If eating out is counted I'd say ~$150 a week for my self. No alcohol included.
__________________

gfynicky @ gmail.com
Nicky is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 05:56 PM   #64
ExLust
Confirmed User
 
ExLust's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,223
$50-60 a week
__________________

BE A PARTNER
ExLust is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:01 PM   #65
buzzy
Confirmed User
 
buzzy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,606
Quote:
Originally Posted by james_clickmemedia View Post
THat sounds low for the UK.. I am guessing you are not shopping at marks and spencers.. I could never afford to shop there myself when I lived in England.
Who the fuck shops in marks and spencers anyway?
buzzy is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:06 PM   #66
After Shock Media
It's coming look busy
 
After Shock Media's Avatar
 
Join Date: Mar 2001
Location: "Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn".
Posts: 35,299
Quote:
Originally Posted by bausch View Post
Most people are pigs and don't eat the correct portions and eat too much junk food. I am very particular about what I put inside my body. I don't eat just anything. I also don't buy liqour and don't buy frozen shit. I only eat fresh now.
You not only eat at In and Out, eat fries animal style, you also eat ice cream and other crap so please. When was the last time you ate fresh ice cream?
Also please explain the whole to much junk food, let alone what a correct portion of animal style fries are?
__________________

[email protected] ICQ:135982156 AIM: Aftershockmed1a MSN: [email protected]
After Shock Media is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:09 PM   #67
tony286
lurker
 
tony286's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Aug 2002
Location: atlanta
Posts: 57,021
people had send $75 for more than one person a week. Are you eating cans of soup?
tony286 is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:13 PM   #68
After Shock Media
It's coming look busy
 
After Shock Media's Avatar
 
Join Date: Mar 2001
Location: "Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn".
Posts: 35,299
Quote:
Originally Posted by tony404 View Post
people had send $75 for more than one person a week. Are you eating cans of soup?
Guessing the word "send" equals "said".
You asking how can people spend less than 75 for more than one person a week?
__________________

[email protected] ICQ:135982156 AIM: Aftershockmed1a MSN: [email protected]
After Shock Media is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:19 PM   #69
bausch
Confirmed User
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,017
Quote:
Originally Posted by After Shock Media View Post
You not only eat at In and Out, eat fries animal style, you also eat ice cream and other crap so please. When was the last time you ate fresh ice cream?
Also please explain the whole to much junk food, let alone what a correct portion of animal style fries are?
I have a high metabolism, I am blessed genetically, I can eat as much as I want and not get fat, I also have good cholesterol even though I eat a lot of fattening foods. Most americans are not as lucky as me, they can eat one half of what I eat and still be obese.

I eat In N out but I don't eat frozen food at the grocery store... I only eat it once in awhile now.

I can eat as much In N out as I want though because I don't gain weight so I don't have to watch it. The other big people do...

Last edited by bausch; 10-14-2008 at 06:21 PM..
bausch is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:26 PM   #70
Supz
Arthur Flegenheimer
 
Supz's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Jul 2006
Location: New York City
Posts: 11,056
Quote:
Originally Posted by Dennis Rodman View Post
$2,500/week

Here is a picture of my family by the pool
is that you in the avatar . Picture that 5some. geez
Supz is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:30 PM   #71
Libertine
sex dwarf
 
Libertine's Avatar
 
Join Date: May 2002
Posts: 17,860
About $200 a week, for 1 person. Basically, ?20 a day.
__________________
/(bb|[^b]{2})/
Libertine is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:33 PM   #72
PurrrsianPussyKat
Confirmed User
 
PurrrsianPussyKat's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Location: Lost in the mountains
Posts: 2,088
Probably about $200. That's for 2 adults and 2 kids. I dont buy pet food at the grocery store. That's like feeding your animals doritos.

My 2 kids go through a gallon of milk a day.
__________________
Need a reliable, reasonably priced php programmer? Hit me up! 2934409
PurrrsianPussyKat is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:33 PM   #73
shermo
Guest
 
Posts: n/a
About $200 a week for my wife and I at Trader Joes, and maybe another $200 a week at restaurants for dinners. We still like to have "dates" to keep it fresh.

The Vegetarian/Fish only diet can be pricey..Especially when you go with all fresh foods.
  Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:35 PM   #74
Adam_M
Confirmed User
 
Adam_M's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Mar 2006
Location: Australia
Posts: 3,796
Around $350 to $400 a week for a family of four plus eat out a few times a week.
Adam_M is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:37 PM   #75
Nicky
Judge Jury and Executioner
 
Nicky's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Mar 2003
Location: Sweden
Posts: 30,069
Quote:
Originally Posted by tony404 View Post
people had send $75 for more than one person a week. Are you eating cans of soup?
Depends where you live too.

Regardless of that it is possible to eat two people on $75 a week and eat decent food, if you cook all your own meals. I'd have a hard time since I like ~2 restaurant visits a week though.
__________________

gfynicky @ gmail.com
Nicky is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:40 PM   #76
Sly
Let's do some business!
 
Sly's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Sep 2004
Location: Austin, TX
Posts: 31,290
I probably do about $300 a month.
__________________
Vacares - Web Hosting, Domains, O365, Security & More - Paxum and BTC Accepted

Windows VPS now available.

Wanted: CCBill pay sites for sale
Sly is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 06:41 PM   #77
Sly
Let's do some business!
 
Sly's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Sep 2004
Location: Austin, TX
Posts: 31,290

Quote:
Originally Posted by tony404 View Post
people had send $75 for more than one person a week. Are you eating cans of soup?
Eating cheap is easy. Plus it usually tastes better and is better for you.
__________________
Vacares - Web Hosting, Domains, O365, Security & More - Paxum and BTC Accepted

Windows VPS now available.

Wanted: CCBill pay sites for sale
Sly is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 07:30 PM   #78
MissMina
Confirmed User
 
MissMina's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,478
Anywhere from $200.00 to $350.00 a week. Four people. We are foodies. And everyone has their own special stuff they like to eat.
MissMina is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 08:09 PM   #79
nikki99
Supermodel
 
nikki99's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Nov 2004
Location: Sodoma & Gomorra
Posts: 22,847
Quote:
Originally Posted by Dennis Rodman View Post
$2,500/week

Here is a picture of my family by the pool
nikki99 is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 08:15 PM   #80
Drake
Hello world!
 
Industry Role:
Join Date: Mar 2003
Posts: 12,508
One person $100 - $150/week
Drake is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 08:45 PM   #81
frankielove
Registered User
 
frankielove's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 65
About $150/week....mostly for two of us.
__________________

Frank
admin @ frankiebank#com
frankielove is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 08:57 PM   #82
Shey
Confirmed User
 
Shey's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
Just getting used to spending for 1 again but I'd say around $60 a week. Then again, I do mostly buy imported stuff (living in Manila) so it gets pricey. I eat out around 2-3 times a week too so tack on another $50 for good restaurants. Not bad really.

I know the locals here can feed a family for about $30/week but I'm not really into local food hehe...
__________________
Regards,
Shey <at> datePROFITS.com| ICQ: 279858568 | Skype: sheysworld | Y!M: sheyla702

datePROFITS: Every Niche of ExGF Dating Sites!
Shey is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-14-2008, 11:13 PM   #83
Calico Jack
Confirmed User
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,051
Four of us here. We try to keep it under $300 Australian.
Calico Jack is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 03:15 AM   #84
Sarah_Jayne
Now with more Jayne
 
Sarah_Jayne's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Dec 2002
Location: Los Angeles
Posts: 40,077
Quote:
Originally Posted by buzzy View Post
Who the fuck shops in marks and spencers anyway?
Their food hall is really nice and I would shop their if it wasn't so expensive and only carried their own brands. The only people that I see doing actual weekly shops there are yuppie types and old women.
Sarah_Jayne is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 04:01 AM   #85
Corleone
C.R.E.A.M
 
Industry Role:
Join Date: Apr 2003
Posts: 15,262
usually eating out.. maybe 50 a week
Corleone is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 04:20 AM   #86
Antonio
Too lazy to set a custom title
 
Antonio's Avatar
 
Join Date: Oct 2001
Location: Spartaaaaaaaaa
Posts: 14,136
probably around $300 PER MONTH, and that's with eating out etc

I shop daily, my fridge is empty 99% of the time unless I'm expecting guests, makes me walk more and eat less
Antonio is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 04:24 AM   #87
Oracle Porn
Affiliate
 
Oracle Porn's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Oct 2002
Location: Icq: 94-399-723
Posts: 24,432
wow guys i have no idea how the hell some of you spend so little
me and my gf spend around $300/week + EATING OUT which is around another $150 a week for both of us so $450 on food weekly for 2 ppl!
__________________


Oracle Porn is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 04:31 AM   #88
Darkhorse
Horsing Around
 
Darkhorse's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Sep 2002
Location: AU
Posts: 5,861
Around 200 a week (including takeout) thats 2 adults and 2 kids, I take lots of time shopping getting specials ect ect...
Darkhorse is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 06:50 AM   #89
viroman
Confirmed User
 
Join Date: Mar 2006
Location: Eesti-Sverige
Posts: 785
arount 250$ a week for food and alco
__________________
Welcome to the Scammer Club
I FUCKED BY VLAD (289-892-182) (See How)
viroman is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 07:18 AM   #90
After Shock Media
It's coming look busy
 
After Shock Media's Avatar
 
Join Date: Mar 2001
Location: "Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn".
Posts: 35,299
Little side note since some asked how people could do it for under 75.00 a week to maybe make some people think.

In California at least the state only gives families 21.00 per person per week. That is 3.00 a day or 1.00 a meal if they eat 3 meals a day. I learned this after participating in the hunger challenge the San Fransisco food bank did with recipes etc. I.E. try eating for a week or longer on that budget. Was sort of a wake up call to me, and really makes me rethink everything my parents had to deal with when I was a kid and us on welfare. Wife and I did the challenge for a full month. That was a serious learning lesson.
__________________

[email protected] ICQ:135982156 AIM: Aftershockmed1a MSN: [email protected]
After Shock Media is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 07:25 AM   #91
NetHorse
Confirmed User
 
NetHorse's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Dec 2006
Location: Chicago
Posts: 3,526
I've been on a bulking diet for the last 6 months or so. Roughly $120 for just myself, and that's me shopping like a cheapskate.

To give you an idea, I eat 6-7 meals a day. I go shopping twice a week, I usually get lean chicken in bulk, lean steak in bulk, beef jerky, tons of canned tuna, swiss/cottage cheese, just a couple single frozen meal dinners, brown rice, wheat bread, precooked chicken fillets from the deli, salmon or tuna steaks, milk, fresh veggies, fruits, flax seeds and oats.

That doesn't include the money I spend on supplements. Preworkout supps every month that cost me about $50, casein / whey protien shakes every 2 weeks cost about another $50, amino acid matrix, l glut, glucosamine cost another $50 bucks or so a month.

Does that answer your question? My diet is fucking expensive.
__________________
┌∩┐(◣_◢)┌∩┐
ICQ # 427013273
NetHorse is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 09:30 AM   #92
YDG
Confirmed User
 
YDG's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Nov 2001
Location: The Dordogne
Posts: 1,614
Quote:
Originally Posted by intehend View Post
I've been on a bulking diet for the last 6 months or so. Roughly $120 for just myself, and that's me shopping like a cheapskate.

To give you an idea, I eat 6-7 meals a day. I go shopping twice a week, I usually get lean chicken in bulk, lean steak in bulk, beef jerky, tons of canned tuna, swiss/cottage cheese, just a couple single frozen meal dinners, brown rice, wheat bread, precooked chicken fillets from the deli, salmon or tuna steaks, milk, fresh veggies, fruits, flax seeds and oats.

That doesn't include the money I spend on supplements. Preworkout supps every month that cost me about $50, casein / whey protien shakes every 2 weeks cost about another $50, amino acid matrix, l glut, glucosamine cost another $50 bucks or so a month.

Does that answer your question? My diet is fucking expensive.
Are you body-building or just planning on getting fat?
__________________
Promote the webs Highest Rated Teen Paysite TeenDreams.com.
#1 Teen Paysite at almost every review site on the internet.

Over 4,500 FHG's and 100's of Hosted Flash Movies and FLV dump Tool.

YDG is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 09:39 AM   #93
Yo Adrian
Confirmed User
 
Yo Adrian's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Apr 2002
Location: Phoenix, AZ
Posts: 6,326
Groceries, about $250 a week.. for a household of 5.
Our 3 boys are still young, oldest is almost 6. So my guess is we'll be spending this a DAY in about 10 more years.
__________________
Adult SEO Partners - Full service Adult SEO Agency serving some of the biggest names in the industry.
Yo Adrian is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Old 10-15-2008, 09:55 AM   #94
~Ray
visit hardlinks.org
 
~Ray's Avatar
 
Industry Role:
Join Date: Jun 2003
Location: Las Vegas , Nv >>> [email protected] or icq 94994627 anytime
Posts: 18,362
about $20 to $30 a day ... so roughly $200 per week
~Ray is offline   Share thread on Digg Share thread on Twitter Share thread on Reddit Share thread on Facebook Reply With Quote
Post New Thread Reply
Go Back   GoFuckYourself.com - Adult Webmaster Forum > >

Bookmarks



Advertising inquiries - marketing at gfy dot com

Contact Admin - Advertise - GFY Rules - Top

©2000-, AI Media Network Inc



Powered by vBulletin
Copyright © 2000- Jelsoft Enterprises Limited.